Bugün - 27 Ekim 2020 SalıSayfalar
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İzmir   34°°C
 
BB Erzurumspor: 1 - Galatasaray: 2 | MAÇ SONUCUGalatasaray, Süper Lig'in 6. haftasında deplasmanda Büyükşeh..
Nagehan Alçı
Son dakika... İsrail saldırısında 4 Filistinli öldü - 05 Ağustos 2018 Pazar

Muhalifler perşembe günü söz verdikleri gibi olağanüstü kurultay için topladıkları imzaları Genel Merkeze verdiler ve zaferlerini ilan ettiler. Genel merkez ise mükerrer ve geçersizleri çıkardı, ilk incelemelere göre noter onaylı 605 imza toplandığını açıkladı. Yani inceleme bu 605 imza üzerinden yapılacak. Peki bundan sonra ne olacak? Muhalifler ‘yeterli imza var’ genel merkez ‘Yeterli imza yok’ diyor. Öte yandan muhalifler ‘partimizi yargıya düşürmeyiz’ de diyorlar. O zaman gidişat ne? Soruşturdum…

İnce cephesi genel merkeze rağmen yeterli desteği olduğu konusunda ısrarlı. Ancak bu söylemi sokakta ve medyada sürdürecek. İşi mahkemeye götürmeyecek. Mücadele konusunda dişe diş giden Muharrem İnce neden bu konuda ısrarını sürdürmüyor? ‘Yeterli imza toplanmadığını bildiği için’ yanıtı dışında bir cevap aklıma gelmiyor, zira mesele partisini yıpratmamak olsa herhalde şu anki tablonun da partiyi epey yıprattığını görürdü…

Nezaketsiz buluyorlar

Öte yandan Kemal Kılıldaroğlu cephesi ile ilgili de kafamda soru işaretleri var. 24 Haziran seçimlerine giderken kendini arka planda tutan bir çizgi izlemiş, partisi onu aday göstermek istediği halde İnce’yi aday göstermiş bir siyasetçi değil miydi Kılıçdaroğlu? Neden şimdi böylesine bir koltuk sevdalısı imajı çiziyor? Sayılara neden takılıyor, madem kendine güveniyor, niçin her halükarda kurultaya gitmiyor? Şayet delege arkasında ise zaten koltuğunu koruyacaktır…

CHP yönetimi bu sorulara net bir yanıt veriyor: Karşı tarafın nezaketsizliği olmasa, iş böylesine çirkin bir hale dönüşmese herşey farklı olurdu, diyorlar. Muharrem İnce’nin 25 Haziran'dan itibaren izlediği çizgiyi kabul edilemez buluyorlar. Hatta ‘İmzalar 621’de kalsaydı dahi Kemal Bey ‘Kurultay yok’ diyecekti’ diyorlar.

Kurultaya soğuk bakılmasının ikinci sebebi de zamanlama. ‘CHP kurultayları en kısa bir ay hazırlık süresi gerektirir. Delegeler, listeler… Kemal Bey bugün ‘hadi’ dese, bu iş eylüle kalır, Türkiye’de bunca sıkıntı varken, ABD ile kriz yaşanırken gündemi bununla meşgul etmek sorumlu bir siyaset olamaz. Üstelik yerel seçimler geliyor. Erkene alınma ihtimali de mevcut. Parti bu şekilde nasıl seçime gitsin?’ deniyor.

***

Derdi bir oda mıymış?

Genel merkez perşembe günü İnce’nin Sözcü’den Saygı Öztürk’e verdiği röportaja da tepkili. Söylediklerini tutarsız ve kabul edilemez buldukları bilgisini aldım.

İnce’nin söyledikleri arasında özellikle şu kısım çok rahatsız etmiş: ‘Aslına bakarsanız ben seçim sonrasında şunu bekledim: Arkadaş, sen bizim cumhurbaşkanı adayımızdın… al sana genel merkezden bir oda. Olağan kurultaya kadar beraber iş yapalım. Yerel seçimlere beraber hazırlanalım. Sen de karar süreçlerinin içinde ol. Gerekirse gayri resmi MYK ve Parti Meclisi’ne katıl…’

Bu sözlere yönelik ‘derdi bir oda ve konum muymuş?’ diyorlar. Üstelik İnce’nin 25 Haziran'da yaptığı basın toplantısı ile böyle bir seçeneği kendisinin zaten ortadan kaldırdığını, ilk günden mevcut parti yönetimini hedef almaya başladığını söylüyor ve İnce’yi tutarsız buluyorlar.

***

Kılıçdaroğlu ve İnce 24 Haziran akşamı telefonda ne konuştu?

24 Haziran akşamı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce belli bir saate kadar 3-4 kez telefonda konuştular. Aralarında geçen diyaloglarla ilgili çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Ancak Kılıçdaroğlu cephesinden bu konuda hiçbir açıklama gelmedi.  O cephe ne düşünüyor ve telefon görüşmeleri hakkında ne diyor diye araştırdığımda CHP Genel Merkezinden şöyle bir bilgiye ulaştım:

‘Muharrem İnce’nin morali  seçim gecesi sonuçlar netleşmeye başladıkça giderek bozuluyordu. Kemal Bey ile bir kaç kez telefonda görüştüler. Her seferinde Kemal Bey ‘sıkma canını, belki değişir, herşey hallolur’ gibi şeyler söyleyip, ona moral vermeye çalışıyordu…’

Bu bilgiyi aldığım kaynaklar İnce’nin o gece sarhoş olduğu iddiaları ile ilgili bir şey söylemiyorlar, ‘böyle bir şey söylemek haksızlık olur. Konuşmalar sırasında öyle bir şey yoktu’ diyorlar. Ve gördüğüm kadarıyla bu iddiayı gerçekçi bulmuyorlar.

***

CHP bölünür mü?

Genel tabloya bakınca şunu görüyoruz: CHP’de başından beri söylediğim gibi, ufukta bir kurultay görünmüyor. Ancak bu, partinin ikiye ayrıldığı gerçeğini değiştirmez. O zaman ne olacak? Düz mantık yürütürsek tarihteki örnekleri de hatırlayarak CHP’nin ikiye bölüneceğini söyleyebiliriz. Ancak burada düz mantık işlemiyor.

İki taraftan da nabız yoklaması yaptığımda bölünme ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu gördüm, zira CHP’de ilişkiler çok çetrefil. İnce gitmek istese bile düzenini CHP’nin içinde kurmuş ve onu destekleyen delegeleri götüremez. Partide her kademenin parti ile bir ilişkisi var. kimse bunu bırakmak istemiyor. Mesela bir belediye başkanı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor ama onun altı İnce tarafında. Ya da tam tersi… Kısacası hangi cephede olursa olsun, herkes bir şekilde bu partiye göbekten bağlı hale gelmiş…

***

Türkiye oyuna gelmiyor

ABD, Brunson konusunda ne kadar radikal ve populist davranıyorsa Türkiye de o kadar sağduyulu ve rasyonel bir çizgide ilerliyor. Dün gerçekleşen Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinde de Dışişleri Bakanımızın yapıcı açıklamaları dikkat çekiciydi. Belli ki ABD ısrarını sürdürmek istiyor.

Ancak Washington’un bu tehditkar ve kabul edilemez tavrına inat Ankara’nın soğukkanlı çizgisi üzerinde durmamız gerek. Dün Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları çok önemliydi. NTV’ye konuşan Bakan, ‘Rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. İki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler. Güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım… Devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım… Çözüme yönelik güçlü bir irade var’ diyerek hamaset değil, aklın yolunu seçen bir anlayışın hakim olduğunu gösterdi.

YAŞ toplantısının ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile konuştum. ABD’nin hedefinde olan Bakan son derece sakin ama kararlıydı. Washington’un kendisini hedefe koymasını akıl dışı ve açıklanamaz bulduğunu söyledi. ABD’de tek bir çöpü olmadığını hatırlattı. Türkiye’nin bütün bu sorunların üzerinden gelme gücünün olduğunu vurguladı.

Washington, Brunson üzerinden hem Evanjelik tabana ‘şov yapıyor’ hem de son dönemde başta Kudüs olmak üzere Erdoğan’ın ABD’ye boyun eğmeyen, aksine insiyatif alan ve belirleyici olan politikasının intikamını almak istiyor. Bu, hayli kinci ve yakın tarihin iki ülke ilişkileri açısından seyrine aykırı tavrın sürdürülebilir olmadığı açık.

***


İletişim: - Okunma 985

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Nagehan Alçı

Nagehan_Alçı Son dakika... İsrail saldırısında 4 Filistinli öldü

05.08.2018 13:28:20

Muhalifler perşembe günü söz verdikleri gibi ..

Turhan Kaya

Turhan_Kaya BATMAN’IN DEMOGRAFİK YAPISI Konferansında notlarım ..

05.08.2018 13:24:35

Batman’ın sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına g&ou..

Murat Bardakçı

Murat_Bardakçı “Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sanatçı olmayı beceremeyenlerin avuntusudur!

05.08.2018 13:21:17

“Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sa..

Noyan Doğan

Noyan_Doğan Bireysel Emeklilikler

23.04.2012 17:20:02

Kimileri, bir takım hesaplar yaparak, sisteme verilen desteğ..

Tuna Kiremitçi

Tuna_Kiremitçi Sevmek Yeniden Sevmektir

23.04.2012 13:57:10

“Seni eskisi kadar sevmiyorum” dedi adam. Kadın..

Ercan Saatçi

Ercan_Saatçi Alkışlayın

23.04.2012 13:56:38

Bu sporcular, Cumhuriyet tarihimizde hiç bir kulü..

Sahrap Soysal

Sahrap_Soysal Agora Meyhanesi

23.04.2012 13:55:45

Geçtiğimiz günlerde Agora Meyhanesi’yle il..

Ahmet Hakan

Ahmet_Hakan Aydın Doğan Ne Diyor ?

23.04.2012 12:37:55

TRUMP Towers’ın açılışı yapıldı. Açılış..


Eser Yenenler koronavirüse yakalandıOyuncu ve komedyen Eser Yenenler'in yeni tip koronavirüs (Covid-19) te..
En Çok Okunanlar
Fransa Türkiye'deki büyükelçisi Herve Magro'yu ülkeye çağırdı Son dakika haberine göre Fransa, Türkiye'deki Büyükel&c.. İzmir'in ünlü iş adamlarından Hülya Avşar'ın yeğeni mimar .. Yeşil ile Mafya'nin Haraç Savaşı .. Yeşil ile mafyanın harac savaşı.. Yeraltı dünyasının ünlü i.. Altarnatif Tıp Çözümleri .. PRANİK ŞİFA Gün geçmiyor ki pozitif enerji, aura, çakra,..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel241 Kişi (% 56 )
   İdare Eder129 Kişi (% 30 )
   Biraz Kötü59 Kişi (% 13 )

Toplam 429 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(İzmir)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(İzmir)
Bugün
25°°C - 34°°C
Cumartesi
24°°C - 35°°C
Pazartesi
23°°C - 34°°C
Çarşamba
23°°C - 33°°C

Günün Sözü


Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


()


Arşiv Getir

Facebook


Sayfalar Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,25Yazılım - Web Aksiyon