Bugün - 14 Kasım 2019 PerşembeSayfalar
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İzmir   34°°C
 
Şanlıurfa'da askeri cephanelikte patlamalarŞanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşanan 3 patlamada, ilk be..
Murat Bardakçı
“Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sanatçı olmayı beceremeyenlerin avuntusudur! - 05 Ağustos 2018 Pazar

“Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sanatçı olmayı beceremeyenlerin avuntusudur!

 

Entellerimiz, dantellerimiz ve söyleyecek sözleri olmadığı için sadece iktidara değil herşeye ve hattâ aynada gördükleri çehrelerine bile muhalif olan lâf ola beri gele aydınlarımız son günlerde Mazhar Alanson ile Bülent Ortaçgil’e demediklerini bırakmıyorlar.

Alanson “Hem Atatürk’ü severim, hem peygamberimi”; Ortaçgil de “Yüzde 48 yüzde 52’yi, yüzde 52 de yüzde 48’i tanırsa kavga biter” dedi ya… İplerini hemen çekiverdiler! Ne yalakalıkları kaldı, ne iktidara biat ettikleri, ne hayranlarını aldattıkları ne de pastadan pay kapmaya çabaladıkları…

Her iki sanatçının da müziğini mâlûm semtlerdeki müdavimi oldukları barlarda uzun senelerdir içki ile mezenin ayrılmaz refakatçisi yapanların şimdi hiddet buyurmalarının sebebi mâlûm: Sanatçı dediğin mutlaka solcu olmalı imiş, iktidarın yanında yer alanlara “sanatçı” denmezmiş, dolayısı ile iktidara muhalefet etmeyen Alanson ile Ortaçgil sanatçı değilmiş ve hayranlarını aldatmışlarmış!

Hiç inanmayın: “Sanatçı dediğin solcu olmalı” terânesi tıngır tıngır bir safsatadan ibarettir ve sanatçı olmayı bir türlü beceremeyenlerin can havliyle sarıldıkları çürük bir iptir!

İDEOLOJİ PAZARLAMASI

Adam hırsına rağmen sanat vâdisinde kendini lâyık gördüğü yere bir türlü gelememiştir; zira baştan aşağı yeteneksizdir, beceriksizdir, üstelik sultanî tembeldir ama “sanatçı” görünüp birşeyler elde etmek, etrafında hayran kitlesi toplamak, yani kabul edilmek istemektedir ama vermemiş Mâbud, n’eylesin Mahmud?

Çaresiz kalınca idolojiye sarılır, daha doğrusu ideolojiyi sanat gibi göstermeye çabalar, Cihangir ve Çeşme taraflarında arz-ı endâm eder, “Sanatçı dediğin muhalif olacak, iktidara karşı çıkacak!” gibisinden sözlerle etrafındaki birkaç iz’an fukarasının gözünü boyar, hayranlık krizine girebilmek için zaten üstad arayan bu iz’an fukaraları adamın saçmalamalarını vecize zannedip dört bir yana yaymaya başlarlar ve netice: Artık önemli bir “solcu entelektüel” olan bu nevzuhur “sanatçıdan” sizler de buyurmaz mısınız?

Böylelerinin eserleri, hatırlanacak bir işleri yahut akılda kalacak başarıları yoktur ama çenebazlıkları mebzul miktardadır!

Bir sanatçı “solcu” ve “muhalif” olmaz mı? Tabii ki olur, zaten olmaması tuhaftır, hattâ 20. asrın sanatına yön vermiş önemli isimlerin birçoğu solcudur, memleketlerinin rejimine muhaliftirler ama şöhretlerini “Sanatçı dediğin solcu ve muhalif olmalı” goygoyu ile değil, eserleri ile elde etmişlerdir. Hakiki bir sanatçı “Ben solcuyum, solcu olduğum için de muhalifim” diye sayıklamaz, hangi görüşte olduğu zaten mâlûmdur ama şöhretini siyasî tandansına değil, eserlerine borçludur.

SANATI HİMAYE YAŞATIR!

Meselenin bir diğer tarafı daha var: Bizim “himaye”, Batı’nın “patronaj” dediği müessese, yani geçmişte devletin sahiplerinin, büyüklerinin ve hem gücü hem de serveti olan sanat meraklılarının sanatçıyı himayeleri altına almaları, maddî ve manevî destek verip eser ortaya koymalarına katkıda bulunmaları…

Avrupa’da geçmiş devrin papaları, bilmemnerenin kralları, prensleri, dükler; bizde de sultanlar, paşalar, beyler ve zenginler olmasa idi ortada bugün “klâsik sanat” diye bir şey mevcut bulunmazdı! Batı dünyasında Leonardo’dan Bach’a, Türkiye’de de Nedîm’den İsmail Dede Efendi’ye kadar bir hayli önemli isim eserlerini bu himaye sayesinde verebilmiştir…

Patronajın sanatımızdaki özellikle de klâsik edebiyatımızaki yerini merak edecek olursanız rahmetli üstâd Halil İnalcık’ın “Şair ve Patron” isimli ince ama ilmî bakımdan devâsâ ve alanında tek olan eserini okuyun…

Siz siz olun, “Sanatçı dediğin solcu olmalı” terânesine hiç inanmayın ve bu yâvenin sanatçı olmayı bir türlü beceremeyen yeteneksiz güruhun avuntusndan ibaret olduğunu da unutmayın!


İletişim: - Okunma 700

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Nagehan Alçı

Nagehan_Alçı Son dakika... İsrail saldırısında 4 Filistinli öldü

05.08.2018 13:28:20

Muhalifler perşembe günü söz verdikleri gibi ..

Turhan Kaya

Turhan_Kaya BATMAN’IN DEMOGRAFİK YAPISI Konferansında notlarım ..

05.08.2018 13:24:35

Batman’ın sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına g&ou..

Murat Bardakçı

Murat_Bardakçı “Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sanatçı olmayı beceremeyenlerin avuntusudur!

05.08.2018 13:21:17

“Sanatçı solcu olmalı” terânesi, sa..

Noyan Doğan

Noyan_Doğan Bireysel Emeklilikler

23.04.2012 17:20:02

Kimileri, bir takım hesaplar yaparak, sisteme verilen desteğ..

Tuna Kiremitçi

Tuna_Kiremitçi Sevmek Yeniden Sevmektir

23.04.2012 13:57:10

“Seni eskisi kadar sevmiyorum” dedi adam. Kadın..

Ercan Saatçi

Ercan_Saatçi Alkışlayın

23.04.2012 13:56:38

Bu sporcular, Cumhuriyet tarihimizde hiç bir kulü..

Sahrap Soysal

Sahrap_Soysal Agora Meyhanesi

23.04.2012 13:55:45

Geçtiğimiz günlerde Agora Meyhanesi’yle il..

Ahmet Hakan

Ahmet_Hakan Aydın Doğan Ne Diyor ?

23.04.2012 12:37:55

TRUMP Towers’ın açılışı yapıldı. Açılış..


Samsun'da suç aleti sayılan tahta kaşık imha edilecekAnnesine sinirlenip vurduğu tahta kaşık suç aleti sayıldı; kaşık adl..
En Çok Okunanlar
ABD askerlerine Kamışlı'da sevgi gösterisi
Kamışlı'ya yeniden giriş yapan ABD askerlerini YPG yandaşları, çocuk.. İzmir cemiyet hayatının ünlü isimlerinden Guzide Arslan geç.. Beyaz balinayla rugby oynadı Grönland'da Güney Afrikalı denizcilerin, beyaz balinayla rugby oy.. Banyoya gizli kamera yerleştiren koca adliyede İstanbul’da sözleşmeli asker olarak görev yapan A.K.İ. isim.. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenli.. Şahin Avşar şık Adamlar NetWork giyer !! İzmir'in ünlü iş adamlarından Hülya Avşar'ın yeğeni mimar .. Kritik görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti! Rusya'dan Türk Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile g..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel214 Kişi (% 55 )
   İdare Eder120 Kişi (% 30 )
   Biraz Kötü55 Kişi (% 14 )

Toplam 389 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(İzmir)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(İzmir)
Bugün
25°°C - 34°°C
Cumartesi
24°°C - 35°°C
Pazartesi
23°°C - 34°°C
Çarşamba
23°°C - 33°°C

Günün Sözü


"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."


()


Arşiv Getir

Facebook


Sayfalar Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon